تکنولوژی

فناوری های برتر سال 2021

تنها چیزی که ثابت است تغییر است. فناوری با سرعت زیادی در حال تفییر است. آیا شما هم در تلاش هستید که با این سرعت بالای تکنولوژی، خودتان را طبیق بدهید. در این مبحث به 11 فناوری برتر سال 2021 اشاره خواهیم کرد.

11 فناوری برتر سال 2021

1 – مشارکت هوش مصنوعی (AI) در ساخت 

هوش مصنوعی بخشی از زندگی روزمره ما شده است. شرکت های نوپای آمریکایی از جمله Osari ، indred و Vicarious در حال حاضر از این فناوری برای تولید استفاده می کنند. هر شرکت و سازمان بزرگی بر روی بهبود تجربه مشتری و مدرن سازی اقدامات تجاری خود با استفاده از هوش مصنوعی متمرکز شده است.

هوش مصنوعی با ورود سیری ، دستیار Google و الکسای آمازون پیشرفت چشمگیری کرده است. GAP، یک برند پوشاک است که از Kindred’s Technology برای اتوماسیون قطعات توزیع استفاده کرده است. به بسیاری از دلایل دیگر، هوش مصنوعی موفقیت بزرگی در زمینه تولید خواهد بود.

11 فناوری برتر سال 2021

2 – شبکه 5G دومین فناوری از 11 فناوری برتر سال 2021 

سیستمی به نام Amazon Go که از اینترنت اشیا (IoT) استفاده می کند و اخیراً توسط آمازون راه اندازی شده است. این سیستم از فناوری اینترنت اشیا (IoT) و بینایی ماشین استفاده می کند که به مشتریان امکان می دهد محصولات را بدون انجام بررسی دستی و به صورت مجازی بررسی کنند.

این انتظار می رود که با روی کار آمدن شبکه  5G، برنامه های Iot و دستگاه های متصل به اینترنت به بالاترین سطح برسند.

همچنین شبکه 5G باعث می شود فناوری و سنسورهای بیشتری در راستای حفظ محیط زیست استفاده شوند. به زبان ساده تر شبکه 5G باعث پیشرفت فناوری اینترنت اشیاء خواهد شد.

11 فناوری برتر سال 2021

3 – در رتبه سوم فناوری برتر سال 2021 اتوماسیون (Automation) قرار گرفته است

اتوماسیون در بالاترین قله در آخرین روند فناوری اطلاعات قرار دارد. همانطور که همه ما می دانیم فناوری های بی شماری از جمله هوش مصنوعی، داده های بزرگ (بیگ دیتا)، رباتیک و رایانش ابری نیز در مقیاس بالایی در حال رشد هستند. شرکت های مشاوره نرم افزاری نیز با اجرای فناوری اتوماسیون پیش می روند.

11 فناوری برتر سال 2021

4 – توسعه فن آوری های هوافضا

تا سال 2021، با پیشرفت های هوافضا توسط شرکت های بزرگی از جمله Blue Origin و SpaceX یک تحول عظیم رخ خواهد داد. شرکت های خصوصی و دولت در چین پیشرفت خوبی در فضا انجام می دهند. LinkSpace یکی از آنهاست.

Rocket Starship برای استفاده از خودرو توسط SpaceX برای سفر میان قاره ای توسط فضا در حال توسعه است. مهمترین مزیت توسعه این است که سفرهای بین قاره ای ممکن است به فاصله 30-40 دقیقه از طریق فضا کوتاه شوند.

 

11 فناوری برتر سال 2021

5 – فناوری Edge Computing

Edge Computing  برای حل مشکلات کلان داده است این فناوری برای دور زدن تأخیری که تحت تأثیر Cloud Computing است، طراحی شده است.

مشاغل به سمت راه حل های ابری پیش می روند. تقاضا برای قدرت پردازش Edge Computing در حال افزایش است. شرکت های Startups Graphcore  ،Wave Computing  ،SambaNova و Syntiant  معماری را برای مقابله با تقاضای روز افزون ایجاد کرده اند.

11 فناوری برتر سال 2021

6 – بلاکچین 

در رتبه 6 لیست 11 فناوری برتر سال 2021 بلاکچین قرار گرفته است. چین و آمریکا بلاکچین را برای عملیات های کاربردی استفاده می کنند. شرکت Chinalysis که داده ها، نرم افزارها، خدمات و تحقیقات را به سازمان های دولتی، صرافی ها، موسسات مالی و شرکت های بیمه و امنیت سایبری در بیش از 50 کشور ارائه می دهد به دلیل توسعه فناوری های مقابله با پولشویی شناخته می شود ، با استفاده از بلاکچین توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

همچین بلاکچین بستری را برای به وجود آمدن ارزهای دیجیتالی فراهم کرده است. اولین پول اینترنتی یعنی بیت کوین با استفاده از بلاکچین درست شد.

پیش بینی می شود که در سال 2021 استفاده از بلاکچین برای جلوگیری از تقلب و نشت اطلاعات در اینترنت مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

11 فناوری برتر سال 2021

7 – Human Augmentation (تقویت انسان)

جهان قبلاً شاهد تولید گجت های پوشیدنی هوشمند بوده است. تقویت انسان، فناوری جدیدی است که کشف می کند چگونه می توانیم از این فناوری برای ارائه پیشرفت های فکری و جسمی به عنوان یک بخش اساسی از درک انسان استفاده کنیم.

بسیاری از شرکت های بزرگ در حال پیگیری این گرایش های فناوری در سال 2021 هستند، مانند Boston Dynamics که تعداد زیادی دستگاه تقویت کننده انسان تولید کرده است که در کارخانه ها و جبهه های جنگ مورد استفاده قرار بگیرند.

11 فناوری برتر سال 2021

8 – واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده پتانسیل بسیار زیادی در زمینه آموزش، توان بخشی، سرگرمی و بازاریابی دارند. VR یک فرد را در محیط غوطه ور می کند در حالی که AR محیط کاربری را افزایش می دهد. واقعیت مجازی در ابتدا برای اهداف بازی توسعه یافت ولی اکنون برای آموزش نیز استفاده می شود.

سامسونگ، Oculus و گوگل در حال حاضر غول های بزرگ بازار واقعیت مجازی هستند. بازی محبوب Pokemon Go نمونه کاملی از AR است.

11 فناوری برتر سال 2021

9 – امنیت سایبری (Cybersecurityنهمین فناوری از 11 فناوری برتر سال 2021

امنیت سایبری یکی دیگر از جدیدترین فناوری های علوم رایانه است. با افزایش جرایم اینترنتی، تقاضای امنیت سایبری نیز در حال افزایش است. در آینده یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین تکنولوژی ها در فناوری اطلاعات خواهد بود. تحقیقات می گوید تا زمانی که در این دنیا هکر داشته باشیم، امنیت سایبری نیز خواهیم داشت.

از آنجا که هکرها همیشه وجود خواهند داشت و سعی در انجام فعالیت های مخرب جدید دارند، بنابراین تقاضای متخصص امنیت سایبری نیز خواهیم داشت.

11 فناوری برتر سال 2021

 10 – شفافیت و ردیابی (Transparency and Traceability)

مشتریانی که به وضوح می دانند اطلاعات شخصی آنها چقدر ارزشمند است، خواستار کنترل آن ها هستند. مردم قبلاً خطر مدیریت و ایمن سازی اطلاعات شخصی را تشخیص داده اند. از طرف دیگر، دولت ها از قوانین سختگیرانه ای برای اطمینان از اجرای آنها استفاده می کنند. شفافیت و ردیابی، فناوری پیشرفته ای است که عناصر بسیار مهمی برای حمایت از اخلاق دیجیتالی و حریم خصوصی است.

 

11 فناوری برتر سال 2021

 

آخرین مورد از لیست 11 فناوری برتر سال 2021 Multiexperience قرار گرفته است. Multiexperience یکی از گرایش های فناوری 2021 است که در آن ایده قدیمی کامپیوتر از یک نقطه رابط ثابت به چند لمسی و تعاملات چند حسی مانند سنسورهای رایانه ای پیشرفته و پوشیدنی ارتقا پیدا می کند. در آینده این روند محبوب تر خواهد شد زیرا ترکیبی از فن آوری های AR و VR است.

طبق پیش بینی کارشناسان فناوری، در فناوری 2021 تغییر بزرگی رخ خواهد داد و تغییرات زیادی مانند اختلالات در بخش های بهداشت، فناوری، علوم، فرهنگ و تجارت ایجاد خواهد شد.

dr sara javanbakht

PhD in Government Management* *University professor* Employed in the Ministry of Health - University of Medical Sciences
دکمه بازگشت به بالا