منشور دولت جوان خردورز کارآفرین

 

به نام خداوند جان و خرد    کزین برتر اندیشه برنگذرد

جریان فکری دولت جوان، خردورز و کارآفرین، حاصل سال‌ها مطالعه و کسب دانش، تجربه و شناخت عینی و لمس مشکلات مبتلا به جامعه بوده و از نظام شگفتی‌ساز طبیعت در امر زایش و خلق موجودات، الهام گرفته شده است. این پارادایم بر مبنای ترکیب سه عامل دانش و خرد، توانایی و نوآوری تشکیل شده است و بر این باور است که با ترکیب این سه عامل در هسته هر سیستم و ساختاری و تکثیر آن، شروع یک شگفتی رقم‌زده خواهد شد و با رشد و بلوغ آن، سیستم اصلاح، بهینه و کارا خواهد شد. با فراگیری این جریان و استقرار آن در تمام سیستم‌های اجرایی، موج مثبتی از انرژی پایدار و فراگیر، خلاق و سازنده در تمام عرصه‌های زندگی مردم شکل خواهد گرفت که برکات آن سراسر سرزمین عزیزمان ایران را با یکپارچگی حاصل از این جریان‌ها به یکدیگر، فرا خواهد گرفت و محیطی سرشار از نشاط، عزت و غرور را برای مردم عزیزمان ایجاد خواهد نمود.

اگرچه در مقاطع گوناگون اقدامات و فعالیت‌های مثبت، مؤثر و سازنده‌ای شکل‌گرفته است و دستاوردهای قابل ستایشی در حوزه‌های مختلف برای نظام و کشور حاصل شده است، اما تا رسیدن به جایگاه و موقعیت مطلوب ترسیم شده در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ فاصله وجود دارد و شرایط حاصل از تحمیل تحریم‌ها به‌عنوان تهدید جدی بر تحقق این امر قرار دارد. ازاین‌رو در شرایط فعلی برای جبران این فاصله و تحقق آنچه در برنامه‌های توسعه کشور عزیزمان ایران بیان شده است، به راهبردهای جدید و خلاقانه به همراه تیم‌های تخصصی جوان، کارآمد، منسجم و همدل نیاز است. به بیان دیگر، اداره و مدیریت کشورمان نیاز به یک رویکرد جامع، کلان‌نگر، سیستمی و چابک دارد تا در برابر چالش‌ها دارای ابتکار عمل باشد.

دولت امروز می‌بایست نقش ستادی شایسته را ایفاء نماید و ضمن فراهم نمودن فضای لازم، مناسب و موردنیاز برای رونق کسب‌وکارها در کشور، ابزارها و امکانات لازم را برای ایجاد و توسعه اشتغال در سراسر کشور در اختیار کارآفرینان واقعی قرار دهد تا از این طریق، تحولی اساسی در معیشت و ارتقای سطح زندگی مردم عزیز کشورمان ایجاد شود تا با به‌کارگیری نیروی جوان، نقطه عطف تاریخی در کشورمان با بهره‌گیری از این فرصت رقم بخورد.

بررسی الگوی تاریخی توسعه و پیشرفت جوامع بشری نشان می‌دهد که در تمام جوامع پیشرفته، یک ویژگی مشترک وجود داشته است و آن سپردن زمام امور به دست دولتمردان عالم و دانشمند و توانمند بوده است و این الگو در عصر حاضر، به شکل اجماع جوامع بر انتخاب افراد شایسته در نظام‌های سیاسی از طریق انتخابات تداوم‌یافته است. دولت جوان، خردورز و کارآفرین با داشتن باور به این الگو، مجموعه‌ای از شایسته‌ترین‌های کشور را برای اثبات توانمندی خود گردهم آورده است و خط قرمز این جریان، عدول از منافع ملی و سرزمینی و پایمال شدن بیت‌المال و حقوق مسلم تمام شهروندان ایرانی می‌باشد. امروز بیش از هر زمان دیگری باید اثربخشی و کارایی ساختاری و سازمانی در تمام سطوح تحول و ارتقاء یابد و برای تحقق این امر یک دولت پاک‌دست، جوان و توانمند و شجاع، متخصص، مدبر و متعهد و نوآور نیاز دارد. آبادانی و سرآمدی ایران، در دستان ارزش‌آفرینان این سرزمین می‌باشد. اقتصاد کشور را بایست در سایه اقتصاد کارایی محور، اقتصاد نوآور و اقتصاد رقابتی تعریف نمود و نگاه ویژه‌ای به استفاده از ظرفیت‌های فناوری‌های نوین در ایجاد تحول و اصلاح سیستم‌ها و روش‌ها باید داشت. اقتصاد دانش‌بنیان و ارزش‌آفرین و صادرات محور راه نجات کشور می‌باشد.

باتوجه‌به شرایط سخت امروز جامعه و کشور، در آستانه ورود به قرن جدید، دولت جوان، خردورز و کارآفرین برای عملی سازی منویات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی با گردهمایی مجموعه‌ای از اساتید، متخصصان، کارآفرینان و مدیران اجرایی خوش‌فکر، متعهد، جوان و خوشنام، برگرفته از تمام گروه‌ها در تمام نقاط کشور، تشکل‌ها و احزاب بیدار و تمام ادیان و مذاهب، بر مبنای اصل احترام و اخلاق، به دنبال بازآفرینی و اصلاح ساختارهای اجرایی کشور بر اساس ارزش‌آفرینی برای تمام مردم سرزمین کشور عزیزمان ایران و شفاف‌سازی و جلب اعتماد عمومی و احیای سرمایه ازدست‌رفته اجتماعی می‌باشد.

امروز کشور نیاز مبرم به تغییرات بنیادین در سیاست‌های مدیریتی به‌منظور ارتقای عملکرد اجرایی در تمام ارکان کشور در تمام حوزه‌ها، کسب‌وکارها، سازمان‌ها و نهادها دارد و موفقیت در این جریان، مستلزم ایجاد و شکل‌دهی محیط و فراهم‌آوردن زیرساخت‌های خلاق، پویا و کارآمد برای فعالیت تمام افراد شایسته و برخوردار از دانش و مهارت، خلاق، دارای نیرو و انرژی جوانی و متبحر در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و تعامل با دنیای پیرامونی با قراردادن منافع ملی و سرزمینی در جهت دستیابی به توسعه پایدار در تمام زمینه‌ها است تا از این طریق دولت به معنای واقعی و در عمل در خدمت مردم عزیز کشور باشد.

این جریان تنها راه دستیابی به رشد و توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را توجه به اقتصاد کارآفرینانه باتکیه‌بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی و استفاده از مزیت‌های سرزمینی مبتنی بر آمایش سرزمین و به‌کارگیری دانش و خرد جمعی و خلق فرصت‌های ناب مبتنی بر نوآوری می‌داند.

این جریان بر این باور است که اقتصاد فعلی و متعارف (اقتصاد مبتنی بر تخصیص و توزیع منابع) دیگر جوابگوی جامعه و کشور نبوده و فاقد کارایی است و تداوم آن منجر به عقب‌ماندگی بیشتر کشور عزیزمان خواهد شد. با این تفکر، لازم است با خلاقیت و نوآوری، اقتصاد کشورمان را بسازیم، این تنها راه بی‌بدیل برای توسعه اقتصاد ملی است و کاهش و برطرف‌کردن فقر و بیکاری راهی جز مبارزه با فساد و رانت و حمایت از تلاشگران و سربازان اقتصادی ایران ندارد.

امروز اقتصاد مقاومتی را بایست در سایه اقتصاد کارایی محور به اقتصاد نوآور و اقتصاد رقابتی تبدیل نمود و اقتصاد کشور را به تمرکز بر مزیت‌های بی‌بدیل کشور، به شایستگی‌های لازم رساند. این میسر نخواهد شد مگر تأکید و پافشاری بر استانداردهای جهانی در حوزه اقتصاد سالم و پایدار. این یک “نگرش و تحول” بزرگ در زنجیره ارزشی اکوسیستم کسب‌وکاری کشورمان ایجاد خواهد نمود و کشورمان را قادر خواهد ساخت تا بازیگر تعیین‌کننده صحنه‌های اقتصادی و سیاسی باشد.

دولت جوان، خردورز و کارآفرین نقش خود را در ایجاد زنجیره ارزشی ساز در حلقه تعاملات قوای سه‌گانه کشور دانسته و در توسعه‌بخشی و همکاری عمیق بین این نهادهای سه‌گانه نقش مؤثری خواهد داشت و با ساخت اکوسیستم کارآفرینانه، سیاست‌گذاری در کشور را در جهت پایایی سیستم کلان کشور، پایه‌ریزی خواهد نمود و از سوی دیگر زمینه لازم را برای استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و بالای نهادهای مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد، در دستیابی به توسعه پایدار با مشارکت گروه‌های مختلف مردم محقق خواهد نمود.

دولت جوان، خردورز و کارآفرین با این باور که احزاب و تشکل‌ها امروز بیش‌ازپیش احزاب بایست پیوندهای عمیق‌تر و دوسویه بیشتری بین مردم و سایر نهادها برقرار نمایند و در جهت توانمندسازی مردم بکوشند و صدای رسای مردم باشند، احزاب و تشکل‌ها را به‌عنوان هسته‌های تفکر و کانون تفکر در تمامی مباحث و به‌عنوان بازوی توانمند مشارکت ساز در تمامی عرصه‌ها از جمله سیاست‌ورزی در کشور دانسته و ضمن احترام به تمام تشکل‌ها و احزاب کشور، تمام تلاش خود را برای پویاسازی و استفاده از ظرفیت این نهادها به‌ویژه اتاق احزاب کشور در تحقق اهداف عالی کشور بکار خواهد برد.

نگرش این جریان در حوزه سیاست خارجی برقراری صلح، آرامش و دوستی بین تمام ملت‌ها با حفظ اقتدار و قدرت ملی ایران در تمامی حوزه‌ها و در عرصه بین‌المللی، توسعه تعاملات اقتصادی، فرهنگی و بازرگانی و توسعه صادرات می‌باشد و داشتن نگاه همه‌جانبه گرایی متوازن (کل‌نگر) بر پایه بهره‌برداری بهینه از فرصت‌های موجود و ممکن به‌منظور هم‌افزایی جهت فرصت‌سازی بیشینه و همه‌جانبه (خلق فرصت‌های جدید) برای کشور، جدید، جدی، سازنده و الزامی است.

در شرایط سخت امروز، بدخواهان با تمام قوا به صحنه آمده‌اند و مؤلفه‌های اقتدار ژئوپلیتیکی، علمی، دینی و اعتقادی ملت و سرزمینمان را در تمامی زمینه‌ها نشان رفته‌اند. ترور دانشمندان هسته‌ای، تصاحب سرزمینی خاک و آب ما، تلاش‌های تجزیه‌طلبانه، نابودسازی زیرساخت‌های اقتصادی و از سویی آلوده کردن مسئولان به انواع مطامع دنیا و… نشانه‌های بارز این مسئله است و در چنین شرایطی دولت جوان، خردورز و کارآفرین قائل به حفظ و تقویت قدرت ملی ایران در تمامی حوزه‌های مختلف و بنیادین و ایفای نقش فعال در سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و اقدام بر پایه سه اصل عزت، حکمت و مصلحت می‌باشد.

دولت جوان، خردورز و کارآفرین با اعتقاد به اصل ولایت‌فقیه و اصول نظام جمهوری اسلامی ایران و عمل در چارچوب قانون اساسی، فارغ از هر جریان یا حزبی، در راستای پاسداشت خون شهدای عزیز کشورمان، تنها به منافع کشور، مردم عزیز ایران و نظام که دل در گرو آسایش و آرامش مردم عزیزمان دارد، می‌اندیشد.

با این چارچوب، این جریان دست تمامی همراهان را به گرمی می‌فشارد.

 

ابوالقاسم عربیون

دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه تهران